ورق PVC روکش دار چیست ؟

چرا باید از ورق pvc روکش دار استفاده کنیم ؟

توجه به سلیقه مخاطب و پرهیز از یکنواختی و روزمرگی و همچنین ایجاد هارمونی مناسب میان المان‌های محیط در طراحی دکوراسیون داخلی یکی از مهمترین نکاتی است که هر طراح و مجری دکوراسیون باید به آن توجه داشته باشد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر این موضوع، مواد اولیه‌ای است که در کار استفاده می‌شود. تنوع طرح و نقش در مواد اولیه باعث می‌شود تا طراح قدرت مانور بیشتری در طراحی و اجرا داشته باشد.

لیست محصولات ورق PVC روکش دار

ورق‌های PVC به صورت پیش فرض بدون طرح و نقش و به رنگ سفید ساده تولید می‌شود. اما به دلیل اینکه نیاز است تا دکوراسیون تولید شده از ورق PVC هماهنگ با سایر المان‌ها باشد، پس باید طرح و رنگ لازم را بر روی آن ایجاد کنیم.

معمول ترین روش برای این کار، رنگ آمیزی ورق PVC است. در این روش بعد از مرحله ساخت، دکور تولید شده متناسب با سلیقه مشتری رنگ آمیزی می‌شود. این روش ایراداتی دارد :

  • رنگ آمیزی ورق های PVC نسبت به چوب و MDF از دشواری بیشتری برخوردار است و جزئیات بیشتری دارد.
  • عمدتا رنگ‌های مورد استفاده برای چوب غیر قابل استفاده برای PVC هستند و همین امر باعث می‌شود تا هزینه‌های رنگ کاری افزایش یابد چراکه نیاز است تا رنگ مخصوص PVC استفاده شود.
  • مدت زمان لازم برای خشک شدن رنگ روی سطح PVC بسیار بیشتر از چوب است.
  • به دلیل شیمیایی بودن مواد ورق‌های PVC در صورت پایین بودن کیفیت ورق تولید شده، رنگ جذب ورق شده و در نهایت سطح صاف و یکدستی از رنگ بوجود نمی‌آید.
  • نیروی کار ماهر برای رنگ کاری ورق PVC نسبت به رنگ کار چوب از فراوانی کمتری برخوردار بوده و این به معنی محدودیت برای کارفرماست.
  • اختصاص بخش زیادی از فضای مفید کارگاهی به سالن رنگ. این موضوع باعث می‌شود تا بهره‌وری از امکانات فیزیکی در تولید کاهش یابد.
  • با توجه به محدودیت طرح و نقش در رنگ‌های مخصوص PVC موجود در بازار، نمی‌توان تنوع مطلوبی را در کابینت‌های تولید شده ایجاد کرد.

روکش PVC

یکی از بهترین راه‌های موجود، استفاده از روکش‌های PVC می‌باشد. این روکش‌ها در دو نوع هایگلاس و مات و در رنگ‌های متنوع و ضخامت مختلف موجود می‌باشند. مزیت این روکش‌ها این است که بر روی انواع پانل‌ها از جمله MDF و PVC استفاده می‌شود و به دلیل تنوع بالای طرحی که دارند، نقش و نگار زیبایی را به ورق‌های PVC می‌دهد. این روکش‌ها با استفاده از تکنولوژی رولینگ پرس بر روی سطح ورق PVC پرس می‌شوند و در تولید استفاده می‌شود.

تولید ورق PVC روکش دار

در این روش ابتدا سطح ورق با چسب های مخصوص pvc آغشته میشوند. این چسب ها مخصوص پرس روکش pvc است و به صورت قالبی و جامد میباشد. برای استفاده از این نوع چسب باید آنرا به دمای تقریبا ۱۸۰ درجه سانتیگراد رساند. این دمای بالا باعث میشود تا بعد از مرحله پرس روکش و در مرحله خنک شدن پیوند بسیار محکمی بین روکش و سطح ورق بوجود آید. متاسفانه برخی از تولید کنندگان به جهت پایین آوردن قیمت نهایی محصول، از چسب های سرد که از چسب های گرم ارزانتر میباشند استفاده کنند. و این باعث میشود تا بعد از مدتی بر اثر شوک های حرارتی و رطوبتی محیط، روکش از سطح ورق جدا شود. بعد از مرحله چسب کاری، روکش و ورق به صورت همزمان وارد قسمت غلطک های پرس شده و تحت فشار بسیار بالایی از دو جهت بالا و پایین بر روی همدیگر پرس میشوند. برخی از تولیدکنندگان به جهت بالا بردن کیفیت پرس انجام شده از ماده “پرایمر” استفاده میکنند. این ماده باعث میشود تا عملکرد چسب بهتر شده و پیوند محکمتری بین ورق و روکش برقرار شود.

نکات مهم ورق PVC روکش دار

ورق های روکش شده به دلیل دمای بالای چسب مخصوص pvc در پرس رولینگ، دمای بالایی دارند و تا حدی نرم و انعطاف پذیر میشوند و هنوز روکش به صورت کاملا مطلوب بر روی ورق پرس نشده است و تا خشک شدن نهایی چسب بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت زمان نیاز دارد. توصیه میشود بعد از گذشت این مدت زمان عملیات کارگاهی و برش کاری بر روی ورق انجام شود. در غیر اینصورت ممکن است تا در هنگام برش کاری به خاطر سرعت بالای تیغه برش، روکش از روی ورق pvc بلند شود.

عمده روکش های pvc موجود در بازار بصورت وارداتی بوده و از شرکت های خارجی تامین میشود. متاسفانه محصولات برخی از این شرکت ها کیفیت مطلوبی ندارند و اختلاف رنگ روکش در یک کد یکسان کاملا طبیعی است. لذا این نکته باید در تولیدات عمده محصولات مختلف که به صورت سری کاری تولید میشوند در نظر گرفته شود.

شرایط نگهداری ورق های pvc روکش دار بسیار مهم است. سعی شود تا این ورق ها دور از نور مستقیم آفتاب و در دمای معمولی محیط نگهداری شود. همچنین نحوه قرار گرفتن ورق ها به گونه ای باشد که وزن ورق باعث خم شدن آن نشود. توصیه میشود تا ورق ها به صورت خوابیده بر روی هم و بصورت افقی قرار بگیرند.

روکش های pvc معمولا در ضخامت های ۱۳ تا ۳۰ میکرون ارائه میشوند. هر چه ضخامت روکش بالاتر باشد کیفیت ورق روکش دار تولید شده از نظر رنگ و بافت و ماندگاری بالاتر شرایط بهتری دارد. لذا در هنگام خرید ورق روکش دار به این نکته توجه داشته باشید.